Çankırı Haberleri, Çankırı Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Mahkum oldu, hapiste Kur'an öğretti

Eminönü Yeni Camii İmam Hatibi Osman Aydın, Anadolu’yu Mayalayanlar programında Gönenli Mehmet Efendi’nin gençlere İslâm’ı öğrettiği için hapse atıldığını ve hapiste bile mahkûmlara Kur’an okumayı öğrettiğini söyledi.

Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen Anadolu’yu Mayalayanlar programında İslâm âlimi Gönenli Mehmet Efendi anıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan gecede AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran yaptığı selamlama konuşmasında Esenlerlilerin Ramazan’ını tebrik etti.

ADI GİBİ EFENDİYDİ

Ramazan’ın paylaşma ayı olduğunu hatırlatan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Hayatımızı Ramazanlaştırıp Ramazan’ın bereketini paylaşmalıyız, Ramazan ikliminin hazzını yaşamalıyız dedi. Gönenli Mehmet Efendi, adı gibi tam bir efendiydi, beyefendiydi diyen Göksu,  Alnında secde izi görünen bir gönül sultanıydı. O’nunla sohbet etmek bir şerefti ve bu şerefe nail olduğum için gerçekten çok mutluyum şeklinde konuştu. Gecede Şair Mehmet Ali Osmanlı, Başkan Göksu adına yazdığı bir şiiri seslendirdi ve şiirin yazılı olduğu tabloyu kendisine hediye etti.

HAPİSTEYKEN EN BÜYÜK HÜRRİYETİ YAŞADI

Programda Gönenli Mehmet Efendi’yi anlatan Eminönü Yeni Camii İmam Hatibi Osman Aydın, Gönenli Mehmet Efendi gerçek bir vatanperverdi, hoşgörülüydü. İlim öğrenmek için İstanbul’a gelen talebeleri barındırmış, yedirmiş, içirmiş bir hocamızdı dedi. Gönenli Mehmet Efendi’nin gençlere İslâm’ı öğrettiği için hapse atıldığını ve hapiste bile mahkûmlara Kur’an okumayı öğrettiğini belirten Aydın, Hayatı çilelerle geçmiş, hizmet ederek geçmiş, kendisini insanlığa adamıştı.

Gençlere Kur’an öğrettiğinden, dinini öğrettiğinden dolayı hapse girmiştir. Hapisteyken yine Allah’a teslim olmuş, ‘Allah benimle beraberdir’ düşüncesiyle hapisteyken en büyük hürriyeti yaşamıştır ve mahkûmlara Kur’an okumayı öğretmiştir diye konuştu.

MUSTAFA CT’TAN İLAHİLER

Gecenin sonunda sevilen sanatçı Mustafa Cihat sahne aldı ve ilahiler seslendirdi. Esenlerli sevenleri de sanatçıya hep bira ağızdan eşlik etti.

Bir önceki yazımız olan Üniversite öğrencileri köy okulunu yeniledi başlıklı makalemizde Bülent Ecevit Üniversitesi Alaplı Meslek Yüksek Okulu, Nusret Aktür ve YAŞAM Haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi