Çankırı Haberleri, Çankırı Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Gazianteplilerin yeni gözdesi 'simit bayıldı'

Zengin fakir birçok kişinin severek tükettiği, özellikle çalışanlar için kahvaltıların vazgeçilmezi simit, Gaziantepli usta Hüseyin Aslansoy’un yaptığı simit bayıldı ile öğlen veya akşam sofralarına da taşınıyor.

UNESCO tarafından gastronomi alanında koruma altına alınan Gaziantep mutfağının ünlü lezzetlerinden alinazik ve imambayıldının simitle harmanlandığı simit bayıldı, değişik sunumu ve lezzetiyle müşterilerin ilgisini çekiyor.

Kentin en eski simit ve kahke fırınlarından birinin ortaklarından Hüseyin Aslansoy, yaptığı açıklamada, 12 yaşından beri kahke ve pastacılık üzerine çalıştığını söyledi.

Günde 15 porsiyona yakın satış yapıyoruz

Aslansoy, alinazik ve imambayıldıda kullanılan süzme yoğurt, sarımsak, patlıcan, kıyma veya kuşbaşı eti simitle harmanladıklarını, böylece ortaya simit bayıldının çıktığını ifade etti.

Yemeğin sosunun biraz daha değişik olduğunu belirten Aslansoy, Kendimize özel formülü var. Simidin içine imambayıldıyı koyunca adına ‘simit bayıldı’ dedik. Bu ürünümüzü çıkaralı ve sosyal medya hesaplarımızdan duyuralı 15 gün olmasına rağmen, müşterilerin ilgisi oldukça fazla. Günde 15 porsiyona yakın satış yapıyoruz. Duyanlar gelip denemek istiyor. diye konuştu.

Beşamel soslu çıtır simit de beğeni topluyor

Simitle farklı yemekler yapmak için çalıştıklarını ifade eden Aslansoy, beşamel soslu çıtır simit adını verdikleri yemeğin de vatandaşların beğenisini topladığını kaydetti.

Dünyaca ünlü Gaziantep mutfağına yeni lezzetler kazandırmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayan Aslansoy, simit bayıldı yemeğinin patentini almak için gerekli başvuruları yaptıklarını bildirdi. 

Bir önceki yazımız olan Deniz Sekinin cezaevinden çıkar çıkmaz ne yapacağı belli oldu başlıklı makalemizde deniz seki, Deniz Seki ceza evi ve Deniz Seki kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi